Młodzi recytatorzy w Brąswałdzie

 

9 listopada 2018 roku odbył się w Brąswałdzie Konkurs Recytatorski im. Marii Zientary-Malewskiej. Wzięło w nim udział 39 recytatorów 22 szkół.

 

Uczestnicy recytowali głównie wiersze brąswałdzkiej poetki Marii Zientary-Malewskiej, ale pojawiły się również wykonania wierszy innych warmińskich poetów: Romana Czupryńskiego, Bożeny Kraczkowskiej, Michała Lengowskiego czy Adama Siwołowskiego.

Poziom recytacji był bardzo wysoki. Jury w składzie: Maria Zientara-Surynowicz (przewodnicząca), Dorota Pszczoła i Agnieszka Sakowska-Hrywniak przyznało w poszczególnych kategoriach wiekowych następujące miejsca i wyróżnienia:

 Klasy I-III:

 – I miejsce – Oliwia Tomasiak,

 – II miejsce – Antoni Piedziewicz,

 – III miejsce – Julia Wasilewska.

 Wyróżnienie – Kornelia Zakrzewska.

 Klasy IV-VI:

 – I miejsce – Zuzanna Stankiewicz,

 – II miejsce – Radosław Klimek,

 – III miejsce – Kinga Olejko,

 Wyróżnienia – Magdalena Lech oraz Aleksandra Bigoszewska.

 Klasy VII-VIII i gimnazjum:

 – I miejsce – Małgorzata Januszkiewicz,

 – II miejsce – Katarzyna Łagódka,

 – III miejsce – Agata Sienkiewicz.

 Wyróżnienia: Małgorzata Kochańska, Adam Cymcyk i Zuzanna Gębicka.

 W kategorii szkół ponadgimnazjalnych jury wręczyło obojgu recytatorom wyróżnienia. Otrzymali je: Kamil Robaczek i Julia Kłosowska.

 Wszystkim recytatorom serdecznie dziękujemy za udział i piękną prezentację wierszy warmińskich poetów, a opiekunom za trud włożony w przygotowanie uczestników. Serdecznie zapraszamy na konkurs w przyszłym roku.

Konkurs, zorganizowany przez Fundację „Prymus”, Gminny Ośrodek Kultury w Dywitach i Sołectwo Wsi Brąswałd, został sfinansowany w roku 2018 z budżetu Gminy Dywity w ramach ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

 Kazimierz Kisielew

 Zdjęcia


 

Szanowni Państwo!

  Regionalny Konkurs Recytatorski im. Marii Zientary-Malewskiej odbędzie się 9 listopada 2018 roku w Świetlicy Wiejskiej w Brąswałdzie. Rozpoczęcie o godzinie 9.00 (planowane zakończenie – godzina 14.00).

Zgłoszenia recytatorów prosimy wypełnić na kartach uczestników (wzór w załączeniu) i przesłać do 31 października 2018 roku na adres: Fundacja „Prymus”, Bukwałd 39, 11‑001 Dywity lub za pomocą poczty elektronicznej na adres e-mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Udział w konkursie jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na publikację wizerunku uczestnika na stronie internetowej i lokalnej prasie.

Organizatorzy zapewniają dojazd autobusem z Olsztyna do Brąswałdu oraz powrót do Olsztyna (po wcześniejszym zgłoszeniu liczby osób korzystających z przejazdu).

Bliższych informacji pod numerem telefonu 89 514 07 63 lub adresem e-mailowym Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. udziela Kazimierz Kisielew.

 

Regulamin i karta zgłoszenia


Święto Warmińskiej Poezji w Brąswałdzie

 
Tegoroczny Konkurs Recytatorski im. Marii Zientary-Malewskiej w Brąswałdzie cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. 20 października do recytatorskich zmagań stanęło 67 uczniów reprezentujących 35 szkół.


Uczestnicy, zgodnie z ideą konkursu, którą jest również propagowanie twórczości lokalnych poetów, recytowali nie tylko wiersze Marii Zientary-Malewskiej. Pojawiły się m.in. teksty Zbigniewa Chojnowskiego, Andrzeja Samulowskiego, Michała Lengowskiego, Władysława Katarzyńskiego, Alicji Bykowskiej-Salczyńskiej czy Bożeny Kraczkowskiej. Widać, że uczniowie często sami wyszukiwali interesujące ich wiersze.
Poziom recytacji był bardzo wysoki, co jednogłośnie tuż przed rozdaniem nagród podkreśliło Jury w składzie: Wanda Anusiak (przewodnicząca), Dorota Pszczoła i Jadwiga Ferenc. Przyznało ono w poszczególnych kategoriach wiekowych następujące miejsca i wyróżnienia:
Klasy I-III:
–     I miejsce – Aleksandra Mazur – Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Słupach,
–     I miejsce – Helena Szewczyk – Szkoła Podstawowa nr 15 w Olsztynie,
–     II miejsce – Przemysław Klimek – Szkoła Podstawowa we Frączkach,
–     II miejsce – Maja Kozłowska – Szkoła Podstawowa w Dywitach,
–     III miejsce – Maria Duda – Szkoła Podstawowa nr 30 w Olsztynie.
Klasy IV-VI:
–     I miejsce – Kinga Olejko – Szkoła Podstawowa w Dywitach,
–     I miejsce – Agnieszka Rycko – Szkoła Podstawowa nr 34 w Olsztynie,
–     II miejsce – Patrycja Bojarska – Szkoła Podstawowa w Łęgajnach,
–     II miejsce – Karol Bagiński – Szkoła Podstawowa w Sząbruku,
–     III miejsce – Aleksandra Michalska – Zespół Szkół w Barczewie,
–     III miejsce – Aleksandra Bancewicz – Szkoła Podstawowa nr 7 w Olsztynie.
Wyróżnienia:
–     Łucja Chodakowska – Szkoła Podstawowa nr 34 w Olsztynie,
–     Julia Podwojewska - Szkoła Podstawowa nr 8 przy SOSW w Olsztynie,
–     Zuzanna Stankiewicz – Szkoła Podstawowa nr 7 w Olsztynie.
Klasy VII, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne:
–     I miejsce – Wiktoria Grygorczyk – Gimnazjum nr 15 w Olsztynie,
–     II miejsce – Małgorzata Kochańska – Gimnazjum w Tuławkach,
–     II miejsce – Mikołaj Pliś – Szkoła Podstawowa nr 15 w Olsztynie,
–     III miejsce – Klaudia Wermter – Szkoła Podstawowa w Bukwałdzie,
–     III Katarzyna Łagódka – Gimnazjum w Dywitach,
–     wyróżnienie: Weronika Martynowska – II LO w Olsztynie.

Dziękujemy wszystkim recytatorom za tę duchową, poetycką ucztę i zapraszamy na konkurs za rok.
Konkurs, zorganizowany przez Fundację „Prymus”, Gminny Ośrodek Kultury w Dywitach i Sołectwo Wsi Brąswałd, został sfinansowany w roku 2017 z budżetu Gminy Dywity w ramach ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Kazimierz Kisielew

Zdjęcia
 

Recytacje warmińskiej poezji

W dniu 23 października spotkało się w Brąswałdzie 49 recytatorów z 31 szkół województwa warmińsko-mazurskiego. Wzięli oni udział w Konkursie Poezji im. Marii Zientary-Malewskiej zorganizowanym przez Fundację „Prymus” we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Dywitach i Sołectwem Brąswałd.

Spotkanie tradycyjnie rozpoczęto od uroczystego złożenia kwiatów pod pomnikiem warmińskiej poetki. Następnie w świetlicy wiejskiej uczestników konkursu w imieniu jego organizatorów powitała pani Katarzyna Sternicka-Moritz, Prezes Fundacji „Prymus”. 
 
Po krótkim wspomnieniu o brąswałdzkiej poetce i powitaniach przyszedł czas na recytacje. Zgodnie z regulaminem uczniowie mogli wybrać wiersze różnych warmińskich poetów. Większość jednak prezentowała poezję Marii Zientary-Malewskiej. Wykazali się dobrą znajomością jej twórczości, wybierając wiersze pełne liryzmu, o treści patriotycznej jak również te zawierające elementy gwary i prezentujące piękno warmińskiej ziemi.
 
Komisja konkursowa w składzie: Krzysztof Włodarski, Jadwiga Ferenc i Maria Paczkowska oceniała uczestników w czterech kategoriach wiekowych, zwracając uwagę m. in. na poprawną recytację, dobór wierszy do osobowości recytatora i ogólny wyraz artystyczny. Klasyfikacja końcowa była następująca:
 
Klasy I-III:
I miejsce – Kinga Olejko – Szkoła Podstawowa w Bukwałdzie.
II miejsce – Aleksandra Kulesza – Szkoła Podstawowa nr 9 w Olsztynie.
III miejsce – Anna Płoska – Szkoła Podstawowa w Tuławkach.
Wyróżnienie: Maksymilian Kulik – Szkoła Podstawowa nr 22 w Olsztynie i Julita Maksymiuk – Szkoła Podstawowa nr 9 w Olsztynie.
 
Klasy IV-VI:
I miejsce – Wiktoria Banaszek – Szkoła Podstawowa w Spręcowie.
II miejsce – Adriana Bialik – Szkoła Podstawowa w Rusi.
III miejsce – Katarzyna Łagódka – Szkoła Podstawowa w Dywitach i Oliwier Kozakiewicz – Szkoła Podstawowa nr 2 w Dobrym Mieście.
Wyróżnienie: Lena Kornas – Szkoła Podstawowa w Jonkowie i Kinga Szabla – Szkoła Podstawowa nr 30 w Olsztynie.
 
Gimnazjum:
I miejsce – Weronika Martynowska – Gimnazjum nr 2 w Olsztynie.
II miejsce – Daria Kierznowska – Gimnazjum w Dywitach.
III miejsce – Dominika Piórkowska – Gimnazjum nr 9 w Olsztynie.
Wyróżnienie: Katarzyna Tatol – Gimnazjum w Tuławkach i Aleksandra Orzoł – Gimnazjum w Dywitach.
 
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych wyróżnienie przyznano pani Anaidzie Shahbazyan z Bursy Szkolnej nr 4 przy Zespole Szkół Budowlanych w Olsztynie.
 
Organizatorzy serdecznie dziękują Sołectwu Brąswałd, Ochotniczej Straży Pożarnej w Brąswałdzie, Szkole Podstawowej w Bukwałdzie, naszym sponsorom: Gospodarstwu "Jan-Sad" z Sętala i Restauracji "Rukola" z Dywit oraz wszystkim innym życzliwym instytucjom i osobom, pomagającym przy przeprowadzeniu konkursu.
 
Szczególne podziękowania kierujemy do uczestników i przygotowujących ich nauczycieli za liczne przybycie i nieustające zainteresowanie naszym przedsięwzięciem.
 
Sam konkurs został zrealizowany w ramach projektu sfinansowanego w roku 2015 z budżetu Gminy Dywity w ramach ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

tekst: Kazimierz Kisielew
Pamięci warmińskiej poetki

W dniu 24 października spotkało się w Brąswałdzie 31 recytatorów z 17 szkół województwa warmińsko-mazurskiego. Wzięli oni udział w Konkursie Poezji im. Marii Zientary-Malewskiej zorganizowanym przez Fundację „Prymus” we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Dywitach i Sołectwem Brąswałd.

Spotkanie rozpoczęto od uroczystego złożenia kwiatów pod pomnikiem warmińskiej poetki. Tam również została przybliżona wszystkim postać wybitnej mieszkanki Brąswałdu. W świetlicy wiejskiej uczestników konkursu w imieniu jego organizatorów powitała pani Katarzyna Sternicka-Moritz, Prezes Fundacji „Prymus”. Głos zabrali również Wójt Gminy Dywity pan Jacek Szydło oraz pani Maria Surynowicz, bratanica Marii Zientary-Malewskiej. Pan wójt wspomniał o działaniach Gminy Dywity związanych z propagowaniem regionalizmu. Zaprezentował także książkę autorstwa pana Dominika Sidora „Grajta grace, bo ja skace!” poświęconą folklorowi muzycznemu na Warmii i Mazurach. Pani Maria Surynowicz przedstawiła kilka wybranych wierszy swojej cioci oraz przypomniała o przypadającej w tym roku 120 rocznicy urodzin i 30 rocznicy śmierci Marii Zientary-Malewskiej.

Po krótkim wspomnieniu o brąswałdzkiej poetce przyszedł czas na recytację. Zgodnie z regulaminem uczniowie mogli wybrać wiersze różnych warmińskich poetów. Większość jednak prezentowała poezję Marii Zientary-Malewskiej. Wykazali się dobrą znajomością jej twórczości, wybierając wiersze pełne liryzmu, zawierające elementy gwary i prezentujące piękno warmińskiej ziemi.
 
Komisja konkursowa w składzie: Wanda Anusiak, Jadwiga Ferenc i Dorota Pszczoła oceniała uczestników w czterech kategoriach wiekowych, zwracając uwagę m. in. na poprawną recytację, dobór wierszy do osobowości recytatora i ogólny wyraz artystyczny. Klasyfikacja końcowa była następująca:

Klasy I-III:
I miejsce – Julia Wysokińska – Szkoła Podstawowa we Frączkach.
II miejsce – Kinga Szabla – Szkoła Podstawowa nr 30 w Olsztynie.
III miejsce – Patrycja Truszczyńska – Szkoła Podstawowa nr 7 w Olsztynie.
Klasy IV-VI:
I miejsce – Wiktoria Maksymiuk – Szkoła Podstawowa nr 9 w Olsztynie.
II miejsce – Katarzyna Łagódka – Szkoła Podstawowa w Dywitach.
III miejsce – Hanna Łyżwa – Szkoła Podstawowa we Wrzesinie.
Wyróżnienie: Małgorzata Bożek - Szkoła Podstawowa w Dywitach.
Gimnazjum:
I miejsce - Karolina Kozłowska – Gimnazjum w Dywitach.
I miejsce – Dawid Szóstek – Gimnazjum w Jonkowie.
II miejsce – Katarzyna Tatol – Gimnazjum w Tuławkach.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych nagrodę przyznano pani Adriannie Rutkowskiej z Zespołu Szkół Budowlanych w Olsztynie.

Na zakończenie na uczestników i zaproszonych gości czekała miła niespodzianka. Łukasz Ruch opowiedział w gwarze warmińskiej żartobliwą gadkę o tym, jak to kiedyś na Warmii wyglądała nauka w szkole.
 
Organizatorzy serdecznie dziękują Sołectwu Brąswałd, Ochotniczej Straży Pożarnej w Brąswałdzie, Szkole Podstawowej w Bukwałdzie, panom Janowi Dziadkiewiczowi i Krzysztofowi Kulasowi oraz wszystkim innym życzliwym instytucjom i osobom, pomagającym przy przeprowadzeniu konkursu.
 
Szczególne podziękowania kierujemy do uczestników i przygotowujących ich nauczycieli za liczne przybycie i nieustające zainteresowanie naszym przedsięwzięciem. Sam konkurs został zrealizowany w ramach projektu dofinansowanego w roku 2014 z budżetu Gminy Dywity w ramach ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Kazimierz Kisielew

Foto: Krzysztof Kulas