Konkurs Recytatorski im. Marii Zientary-Malewskiej ma już ponad dwudziestoletnią tradycję. Jego początków upatruje się w 1988 roku, kiedy to na zakończenie konkursu dla młodzieży pod nazwą „Co wiesz o Brąswałdzie?”, recytowano wiersze słynnej warmińskiej poetki. W roku następnym konkurs recytatorski był już osobnym wydarzeniem, a wzięło w nim udział 26 uczestników, reprezentujących szkoły w Brąswałdzie, Dywitach oraz licea ogólnokształcące z Lidzbarka i Kętrzyna.
Od samego początku konkurs odbywa się w Brąswałdzie – podolsztyńskiej wsi, miejscu urodzenia poetki. Jako współorganizator tego wyjątkowego wydarzenia Fundacja Prymus po raz pierwszy wystąpiła w 2008 roku.
Konkurs ma na celu promowanie twórczości poetów związanych z Warmią. W ostatnich latach oprócz wierszy autorstwa patronki coraz częściej recytowane są utwory innych autorów związanych z regionem. Na około miesiąc przed planowanym terminem konkursu Fundacja Prymus drogą elektroniczną wysyła do szkół z terenu województwa warmińsko-mazurskiego zaproszenia i regulamin konkursu recytatorskiego. Dzieci i młodzież rywalizują w czterech kategoriach wiekowych – klasy I-III, IV-VI, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne.
Kolejna edycja konkursu już przed nami – zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia w nim udziału.

Do pobrania: